Evinizin Şıklığını Camlarınıza Yansıtın.
+90 (544) 296 25 25
+90 (542) 745 23 25
 • Telefon
 • +90 (212) 855 22 25
 • E-Posta
 • info@beylikduzupimapenbayi.com

Fotoselli Kapı

Fotoselli Kapı

Fotoselli Kapı

Fotoselli kapı son yıllarda yaygın bir kullanım alanına sahip olan ve diğer adıyla otomatik kapılar olarak tanımlan kapı modelleri arasında yer alır.
Kapıların hemen üstünde bulunan fotosel sayesinde otomatik olarak açılan ve kapanan fotoselli kapılar, ışık ortamına göre yerleri değişen fotodirençler aracılığı ile çalışır. Kullanıldığı her alanda pek çok faydayı da beraberinde getirir. Bu nedenle her geçen yıl daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başladığını söylemek doğru olur.

Fotoselli Kapı Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fotoselli kapılar hakkında bilinmesi gerekenlerin başında bu kapıların çalışma sistematiği gelir. Kapıların önüne geçilmesi halinde kendiliğinden açılan ve sonrasında yine kendiliğinden kapanan fotoselli kapılar, dört farklı sistemin bir araya gelmesi sonucunda oluşur. Bu şekilde fiziksel güce ihtiyaç duymadan açılıp kapanabilir. Peki, fotoselli kapıların bu özelliğe sahip olmasında etkili olan sistemler nelerdir? daha yakından bakalım.

 1. Algılama sistemi (Radar): Algıulama sistemi yani radar kapıya herhangi bir cisim yaklaşması halinde bu cismi algılar. Bu algılama sistemleri son yıllarda mikrodalga ya da kızılötesi frekanslar yardımı ile çalışır. Cihazın cismi algılaması halinde yapılan programlama sayesinde ihtiyaç duyulan düşük voltaj elektrik sinyali direkt olarak kontrol paneliine gönderilir.
 2. Kontrol Paneli: Kontrol paneli fotoselli kapıların beyni olarak görülür. Bu sistem fotoselli kapıların en çok kullanılan modlarını kontrol eder ve yönetir. Fotoselli kapılarda yaygın olarak kullanılan modlar ise aşağıdaki gibidir;
 • Normal mod – Aç-kapa
 • Gece modu – Sürekli kapalı
 • Sürekli açık modu
 • Kış modu – Kanatlar yarıya kadar açılır
 • Yalnızca giriş modu – Kapı tek yönlü açılır

Bunların yanı sıra bazı kontrol panelleri bilgisayara entegre edilebilir ve bu sayede uzaktan yönetilebilir. Ayrıca kontrol panelleri, genel olrak kapının üst kısmında ve iç mekanda yer alır. İnglizce anlamı “head section” şeklinde karşımıza çıkar.

 1. Kanat profil sistemi: Kanat profil sistemleri genel olarak alüminyum profillerden meydana gelir. Fotoselli kapılarda performans kanatların ağırlığı ile doğru orantılıdır. Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak; 4 mm + 4 mm kalınlıkta cam kullanılan ve bunun yanında 2200 mm yüksekliğe sahip olan olan kapılarda tek kanat ağırlığı yaklaşık olarak 50 kg’dır. Böyle bir durumda ise çift kanat ağırlığı ise 100 kg seviyelerine kadar çıkar.
 1. Motor ve yürütme grubu sistemi: Fotoselli kapıların en önemli bölümlerinden biri olan motor ve yürütme sistemi, dekoderli motorların kullanıldığı bir sistemdir. Yürütme grubu sistemi ve motor sürekli iletişim halindedir ve performansları doğru orantılıdır. Yani birinin gösterdiği performans diğerini de etkiler. Bunların yanı sıra fotoselli kapıların hız ayarı, ağırlık ayarı ve pek farklı özellikler, bu sistemin gösterdiği performansa göre belirlenir.

Fotoselli Kapıların Faydaları

Fotoselli kapılar, normal kapılara göre pek çok farklı fonksiyonu ile öne çıkar. Ayrıca sahip olduğu özellikleri ile kullanıcılar için birçok avantajı da beraberinde getirir. Aslında giderek yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasının en önemli nedeni sahip olduğu işlevsel özellikleridir. Peki, fotoselli kapıların özellikleri nelerdir? daha yakından bakalım.

 • Fotoselli kapılar fiziksel güce ihtiyaç duymadan kendiliğinden açılabilir ya da kapanabilir.
 • Bunun yanında kısa bir süre açık kalabildiği için kullanıldığı her alanda belirgin derecede enerji tasarrufu sağlar.
 • Kendi kendine kapanma özelliği sayesinde dikkatsizlik sonucu kapının açık kalmasına izin vermez ve bu sayede iç mekanın daha hijyenik olmasına yardımcı olur.
 • AVM ya da alışveriş merkezlerinde insanlara elleri dolu olmasına rağmen kolay geçiş imkanı sunar.
 • Bunun yanında hem yaşlılar hem de engelli bireyler için oldukça kullanışlı kapılardan biridir.
 • Estetik ve şık bir görünüme sahip olması kullanım alanlarında ilgi çekici görüntülerin oluşmasına katkı sağlar.

Fotoselli kapılar, kendisine gelen bir sinyal ile çalışır ve özel olarak yapılan programlama ile belirli bir süre açık kalabilir. Ayrıca açık kalma süresi kullanıcıların isteğine bağlı olarak değişir. Bu nedenle kullanıldığı her ortamda alternatif çözümler sunar.

Fotoselli Kapı Modelleri

Günümüzde pek çok farklı tasarıma sahip fotoselli kapı modelleri olduğunu söylemek mümkündür. Kullanıldığı her alanda şık ve estetik görüntüler oluşturan bu kapılar, aynı zamanda pek çok farklı çeşidiyle öne çıkar. Genel olarak bakıldığında fotoselli kapı çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Normal fotoselli kapılar
 • Dairesel fotoselli kapılar
 • Fotoselli teleskopik kapılar
 • Fotoselli ameliyathane kapıları
 • Fotoselli akordeon kapılar

Fotoselli kapı modelleri, aynı zamanda üretildikleri malzemelere göre değişiklik gösterir. Bazı kapılar paslanmaz krom çelik ve kumlu camdan üretilirken, bazılarının üretiminde ise PVC sistemler kullanılır. Her mekâna uygun tasarımların gerçekleştirildiği fotoselli kapılar, aynı zamanda müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak da üretim altına alınabilir.

Fotoselli Kapı Fiyatları

Fotoselli kapı fiyatları, genel olarak kapıların sahip olduğu özelliklere göre değişiklik gösterir. Dilediğiniz modele göre fiyat bilgisi için bizi aramalısınız. Kapılarda kullanılan camın kalitesinden paslanmaz krom çeliğe kadar pek çok farklı özellik fiyat değişimine neden olur. Bunun yanında kapıların boyutları, farklı modlara sahip olması ve bu modların uzaktan kontrol edilebilmesi de aynı şekilde fiyatlara etki eder. Böyle bir durumda ise fotoselli kapı fiyatlarında daha net bilgilere ulaşmak için öncelikle kapıların özelliklerini belirlemek ve bunun ardından bir fiyat bilgisi almak doğru olur.

 

 

905442962525
Konum